Statut Fundacji
Statut Fundacji
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1
- Fundacja pod nazwą: Fundacja Truskawkowe Pola, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez Jacka Winckiewicza, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym w dniu 13 stycznia 2021 roku, w Kancelarii Notarialnej w Czarnkowie przy ulicy Kościuszki 29 lok.23, repertorium A nr 44/2021, działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa polskiego oraz niniejszego statutu.
- Fundacja prowadzi działalność w sferze pożytku publicznego w rozumieniu odrębnych przepisów, w szczególności ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
- Fundacja zostaje powołana na czas nieokreślony.
§ 2
- Siedzibą fundacji jest miejscowość Dębe, gmina Lubasz. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania swoich celów Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami kraju.
- Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego, a dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
- Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może realizować samodzielne i wspólne projekty, a także pozyskiwać środki ze wszelkich źródeł samodzielne lub we współdziałaniu z innymi organizacjami, instytucjami państwowymi i osobami trzecimi fizycznymi i prawnymi, może także tworzyć jednostki terenowe, zakładać lub przystępować do już istniejących spółek prawa handlowego lub innych podmiotów, w tym stowarzyszeń i fundacji, których cele działalności będą urzeczywistniały cele statutowe Fundacji.
- Fundacja całość dochodu przeznaczać będzie na realizację celów statutowych.
- Ministrem właściwym jako organ sprawujący nadzór jest minister właściwy ds. środowiska.
Rozdział II . Cele i zasady działania Fundacji
§ 3
1. Celami Fundacji są:
a. rozwój ekoosady Truskawkowe Pola w miejscowości Dębe poprzez wspieranie lokalnej społeczności.
b. wspomaganie zrównoważonego rozwoju i procesów regeneratywnych w trosce o Ziemię, ludzi i sprawiedliwy podział zasobów.
2. Cel określony powyżej będzie osiągany w ramach działalności statutowej Fundacji, dotyczącej zadań publicznych na rzecz ogółu społeczeństwa i może być realizowany jako działalność odpłatna lub nieodpłatna pożytku publicznego.
§ 4
Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
- Pracę z ziemią, wodą, roślinami, grzybami i zwierzętami w harmonii z naturą.
- Dążenie do samowystarczalności w zakresie żywienia, wody, energii i zaspokajania innych potrzeb życiowych,
- Organizację i udział w warsztatach, szkoleniach, wykładach, konferencjach, festiwalach i innych wydarzeniach tematycznie związanych z celami statutowymi,
- Propagowanie idei projektowania permakulturowego, systemów regeneratywnych, budownictwa naturalnego, odnawialnych źródeł energii, bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju poprzez budowę i utrzymywanie struktur i systemów pokazowych,
- Tworzenie materiałów edukacyjnych i prowadzenie działalności wydawniczej online i offline w zakresie celów statutowych,
- Działalność rzecznicza w zakresie celów statutowych,
- Organizację i wsparcie programów wolontariatu i staży w zakresie celów statutowych,
- Działania wspierające aktywizację i rozwój społeczności lokalnych, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i sieci je zrzeszających, wspólnot i grup nieformalnych oraz innych instytucji działających na rzecz dobra publicznego, ochrony środowiska i w różnych dziedzinach życia społecznego,
- Działania służące wyrównaniu szans grup słabszych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- Działania edukacyjne, rekreacyjne i aktywizujące dla dzieci i młodzieży,
- Współpracę lokalną i międzynarodową na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju,
- Integrację z innymi ekowioskami i społecznościami intencjonalnymi o zbieżnych celach.
- Inne działania pozwalające realizować cele statutowe Fundacji.
Rozdział III. Majątek i dochody Fundacji
§ 5
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski Fundacji o wartości 5000 złotych oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
- Przychody Fundacji mogą pochodzić ze wszelkich dopuszczonych prawem źródeł, w szczególności z:
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku przewyższa długi spadkowe.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji w sprawach niemajątkowych oraz majątkowych uprawniony jest każdy z członków Zarządu działający samodzielnie.
- Zaciągnięcie zobowiązania lub rozporządzenie prawem o wartości przekraczającej 500,00 zł wymaga uprzedniej uchwały Zarządu – podejmowanej zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu uprawnionych do głosowania.
§ 6
- Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność w kraju i za granicą innych osób i instytucji zbieżną z jej celami statutowymi oraz realizować wspólne projekty i pozyskiwać wspólnie środki ze wszelkich źródeł wraz z innymi organizacjami, instytucjami państwowymi i osobami trzecimi.
- Dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być przeznaczone na realizację wszelkich celów statutowych Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej .
§ 7
- Majątek nie może być źródłem pożyczek ani zabezpieczeń tak dla członków organów Fundacji i ich rodzin, jak i pracowników czy ich krewnych bądź powinowatych.
- Majątek nie może być przekazywany zarówno członkom organów Fundacji, jak i ich bliskim na zasadach innych niż osobom postronnym, szczególnie gdy przekazywanie to jest bezpłatne lub na preferencyjnych warunkach.
- Zabronione jest wykorzystywanie majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników Fundacji czy ich bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji.
- Zabroniony jest zakup na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów lub pracownicy Fundacji czy ich bliscy.
§ 8
- Rada Fundacji może ustalić limity wynagrodzeń kadry zarządzającej Fundacją i pozostałej kadry Fundacji. Wynagrodzenia wszystkich pracowników, w tym kadry zarządzającej nie mogą przekroczyć wartości, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Zatrudniając pracowników Fundacja winna kierować się celem integracji społecznej i zawodowej określonych kategorii osób (w tym w szczególności osób bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, o których mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym) wyrażonej poziomem zatrudnienia tych osób. Poziom i formy zatrudnienia osób, o których mowa w zd. 1 niniejszego punktu określi Zarząd Fundacji dążąc do zachowania proporcji w zatrudnieniu wynikających z aktualnej definicji przedsiębiorstwa społecznego.
Rada Fundacji
§ 10
- Rada jest kolegialnym organem kontroli i nadzoru, odrębnym od Zarządu i niepodlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru, przy czym członkowie Rady:
- Rada składa się z 2 do 3 członków i jest wybierana na pięcioletnią kadencję. Pracami Rady kieruje Przewodniczący powołany przez Radę ze swego grona.
- Członków Rady powołuje Fundator.
- Odwołanie członka Rady i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady lub decyzją Fundatora.
- Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:
- Nie można łączyć członkostwa w Radzie z członkostwem w Zarządzie.
§ 11
- Rada zbiera się co najmniej raz w roku.
- Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie.
- Rada podejmuje decyzje w zakresie swej kompetencji w formie uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 jej członków. W razie równości głosów decyduje głos osoby przewodniczącej zebraniu.
§ 12
- Do kompetencji Rady należą:
Zarząd Fundacji
§ 13
- Zarząd Fundacji składa się z 3 do 5 osób, w tym Prezesa Zarządu Fundacji. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Fundator.
- Zarząd Fundacji kieruje jej działalnością oraz reprezentuje Fundację na zewnątrz. Fundator może działać w Zarządzie.
- Członkiem Zarządu nie może zostać osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb i są protokołowane.
- Szczegółowe zasady funkcjonowania Zarządu może określić Regulamin Pracy Zarządu.
§ 14
- Do kompetencji Zarządu należą sprawy niezastrzeżone w myśl przepisów i statutu dla innych organów Fundacji, a w szczególności:
§ 15
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes lub w wypadku niemożności działania inny członek Zarządu.
- Prezes Zarządu obowiązany jest zwołać posiedzenie Zarządu na wniosek Rady lub co najmniej dwóch członków Zarządu w terminie 7 dni od daty otrzymania wniosku.
- Członkowie Zarządu winni być zawiadomieni o terminach posiedzeń Zarządu z podaniem porządku obrad przynajmniej na trzy dni przed wyznaczoną datą posiedzenia.
- W zakresie swoich kompetencji Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 jego członków, w tym Prezesa. W razie równości głosów decyduje głos Prezesa lub osoby kierującej czasowo pracami Zarządu.
- Członkostwo Zarządu ustaje z chwilą:
§ 16
- Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy oraz otrzymywać wynagrodzenie z innych tytułów (w tym z umów cywilnoprawnych).
- W stosunkach i sporach z członkami Zarządu, Fundację reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą Rady.
§ 17
- Zarząd może powołać Biuro Fundacji i jego Dyrektora.
- Do zadań Biura Fundacji należą:
- Biuro Fundacji i jego Dyrektor działają w oparciu o regulamin i pełnomocnictwa Zarządu Fundacji.
Rozdział V. Zmiana Statutu
§ 18
- Zmiany statutu i celów statutowych może dokonać Zarząd, za uprzednią zgodą wyrażoną przez Radę.
- Zmiana statutu i celów statutowych następuje w drodze jednomyślnej uchwały Zarządu podjętej w obecności co najmniej 2/3 jego członków. W razie równości głosów decyduje głos osoby przewodniczącej zebraniu.
Rozdział VI. Likwidacja Fundacji
§ 19
- Fundacja ulega likwidacji w razie wyczerpania się środków finansowych i jej majątku bądź w razie zrealizowania celów statutowych.
- O postawieniu Fundacji w stan likwidacji decyduje Zarząd w formie jednomyślnej uchwały podejmowanej w obecności co najmniej 2/3 jego członków,
- Likwidację Fundacji przeprowadza Zarząd lub osoby wyznaczone przez Zarząd.
- O postawieniu Fundacji w stan likwidacji zawiadamia się Ministra.
- Majątek fundacji pozostały po jej likwidacji będzie przeznaczony na cele zgodne z celami Fundacji wskazane w uchwale Zarządu.
Rozdział VII. Postanowienia końcowe
§ 20
- Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną Fundacją.
- Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- Decyzję w przedmiocie połączenia podejmuje Zarząd Fundacji większością ⅔ głosów w obecności co najmniej ⅔ jego członków, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Radę.
- W przypadku śmierci Fundatora lub utraty lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych przez Fundatora, kompetencje zastrzeżone dla Fundatora w Statucie, wykonuje Rada.
§ 21
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez właściwy Sąd.